Adam a Farid

Farid

Adama může rozrušit jakékoliv narušení jeho rutiny, třeba když si paní cvičitelka sedla na špatnou židli, začal křičet a mlátit hlavou o stůl, záchvaty byly někdy časté, třeba i po 10 min. Farid byl na tyto projevy připravený, těchto zvuků se nebojí. Když teď nastane záchvat, maminka nebo babička Adama zklidní a Farid přiběhne a nastaví se Adamovi pod ruce. Adam ho sám začne hladit – což je u autistických dětí spíše výjimka, tělesným kontaktům moc neholdují. Adam třeba nesnáší plyšáky. Hlazením Farida se Adam zklidní mnohem rychleji než bez něho a celkově záchvatů ubylo, nejspíš že se Adamova pozornost hodně soustředí na psa a nevyhodnocuje, co je kolem špatně. Venku ho vodí na vodítku, na delší vycházky jede Adam v kočárku, protože se poměrně rychle unaví.

Velkou pomocí je Farid i pro maminku, když Adama přebaluje, podává jí věci a odnáší plínu. Hodně často polohují, nejen Adam, ale i jeho starší bratr a maminka.

Ta nám ve svém děkovném dopise napsala:

Než jsem se rozhodla pořídit domů pejska, dlouho jsem to zvažovala. Starší syn Dominik v pubertě, Adámek se svou diagnózou autismu, ment. retardace a epilepsie těžce nezvladatelný. Bez důvodu velmi afektivní, agresivní a se silným sebepoškozováním, špatně chodící. To přece nemohu zvládnout, starat se ještě o dalšího člena rodiny, venčení, hraní... a vůbec celková péče, a ne jen fyzicky, ale i finančně náročná.

Kladla jsem si spoustu otázek, nebudu týrat psa v bytě? Na druhé straně ale byla veliká naděje, může se Adámek zklidnit? Naučí se spát v posteli? O pejska jsem nakonec zažádala. Netrpělivě jsem čekala a Adámka připravovala pomocí fotografie na příchod pejska. Bála jsem se však, aby mu neublížil.

Přišel náš velký den a nám přivezli krásného černého pejska jménem Farid. Má první reakce byla pláč, byl tak nádherný a já se okamžitě zamilovala. Když poprvé Adámek spatřil Farida, nevyhnul se mu jako ostatním zvířatům, ale ihned šel k němu a položil na něj hlavu a objal ho. Takové bylo naše první shledání.

A jak to vypadá dnes u nás po skoro 2 měsících? Faridek je úžasným pomocníkem, co Adámek odhazuje, Faridek přinese. Když jsme venku a vezu Adámka v kočárku, musí mít také vodítko, jinak se rozčiluje, že nevede Faridka. Největší pomocí pro nás je, že když se Adámek dostane do afektu a začne si ubližovat, ihned k němu Faridek přiběhne a začne se k němu tulit a olizovat jej. Adámek ho začne hladit a uklidní se. Nikdy mu neublížil.

Farid je pro nás všechny velkým přínosem. Starší syn se naučil zodpovědnosti a povinnosti, pomáhá česat, hlídá, jestli je v misce voda a někdy jde i venčit. Adámek má kamaráda, který ho uklidní, s kterým si hraje a kdo po něm uklízí. A já? I já jsem na tom psychicky líp, Faridek mě nabíjí energií.

Proto velmi děkuji organizaci Pes pomůže, díky které Faridka máme a společnosti AXA ASSISTANCE a jejím zaměstnancům, kteří pomohli s jeho financováním. Je to naše zlatíčko.Pes pomůže © All Rights Reserved
<