Janouškovi a jejich Kosík

Na jaře 2001 bylo labradoru Kosimu devět let. Pan Janoušek ho v roce 1994 dostal darem od výcvikové školy pana Kadlečeka. Pan Janoušek ho bral spíše jako hezkého poslušného mazlíčka, než se přesvědčil o tom, co všechno Kosi umí a jak mu může pomoci.

Pan a paní Janouškovi byli oba vozíčkáři. Paní Janoušková byla schopna přejít po bytě i s pomocí berlí a Kosíka chválila, že se nikdy nemusela bát, že by jí třeba jenom omylem v zápalu hry porazil na zem, jako jiní psi. Byl ohleduplný a vnímavý a usměrňoval i zbylé psí členy domácnosti. Kosi pro Janouškovi zvedal ze země předměty, přinášel věci z poliček nebo ze stolku, a dokonce i salám z lednice bez toho, že by si něco vzal pro sebe. V bytě uměl otevřít dveře a rozsvítit světlo.

Paní Janoušková ven jezdila jenom v doprovodu Kosíka, protože se pak cítila jistější. Chodili spolu nakupovat. Protože bydleli na vesnici, kde je obchod s mnoha schody, paní vždy zastavila před obchodem a požádala Kose, aby zaštěkal. Prodavačky ho už znaly a do kapes jeho postoje uložily vše potřebné. Kosi pak nákup odnesl domů. Těžší nákupy vozila paní v kapse svého elektrického vozíku.

Pan Janoušek jezdil ven i bez Kosiho. Před pár lety v zimě mu vozík na náledí ujel a on uvízl v místě, kde není velký provoz a nikdo by ho neviděl. Podařilo se mu ale přivolat Kosíka, kterého se chytil a poslal ho domů. Kosi byl velký a silný pes a bez problémů ho vytáhl zpátky na silnici. Janouškovic vnoučata si ho zapřahali do saní a Kosi je s radostí tahal po dvoře.

Jednou jim auto zranilo fenku, a ta potom zalezla někam do bezpečí. Kosi okamžitě poznal, že potřebuje pomoc a šel přivolat pána. Panu Janouškovi bylo jasné, že se něco stalo, protože Kosi na něj vytrvale štěkal, co jinak vůbec nedělal. Fence rychle zavolali doktora a včasný zásah jí zachránil život.

Janouškovi svého chytrého psa milovali a říkali, že kromě pohodlí a jistoty jim do života přinesl i hodně radosti. Fotografie, které jsme zde zveřejnili, byly, bohužel, jeho poslední. Dnes jejich zvětšeniny visí na zdi vedle obrázků vnoučat a Kosíka nahradila fenka Elza, kterou jsme pro Janouškovi nechali vycvičit. Doufáme, že Elza zaplní prázdné místo po Kosíkovi.Pes pomůže © All Rights Reserved